Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

çevre Sağlığı Teknisyeni

çevre Sağlığı Teknisyeni Empty çevre Sağlığı Teknisyeni

Mesaj tarafından GoDFaTHeR C.tesi Mayıs 01, 2010 10:23 pm

TANIM

İnsan sağlığına zarar veren çevresel olumsuzlukları yok etmek içinçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll çevre şartlarını düzeltme ve iyileştirme tedbirlerini uygulayançevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll gıdaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll suçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll hava ve binaları sağlık açısından denetleyen kişidir.

GÖREVLER
- Sulardan örnek alarak tahlile gönderirçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll suların dezenfeksiyonunu sağlarçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Kaynakçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll memba ve kuyu sularının kirlenme odaklarını belirler ve iyileştirmek için girişimlerde bulunurçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Yeraltı ve yerüstü içme ve kullanma sularını saptarçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Gıda maddelerinden örnek alırçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll muayenelerini yapar veya yaptırırçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Su dezenfektasyonu yaparçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll dezenfekte edilen sulardaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll serbest klor tespiti yaparçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Toprağın sızdırma derecesinin saptanması için "Toprak Sızdırma Testi" yaparçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Esnaf denetimleri yaparçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll bu konuda ya da çevre sağlığı konularında düzenlenecek formları işler ve kayıtları tutarçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılmasında etken olan çevresel faktörleri araştırır ve iyileştirici çalışmaları yaparçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Hava kirliliği ölçümü yaparçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

* Hava kirliliği ölçüm cihazlarıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
* Gürültü ölçüm cihazlarıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
* Klor ölçüm cihazlarıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
* Sıcak sisleme araç sistemiçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
* Soğuk sisleme araç sistemiçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
* El ile sisleme araç sistemi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Çevre sağlığı teknisyeni olmak isteyenlerin;
- Çevre sorunlarına duyarlıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Normal bir genel yetenek düzeyine sahipçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
- Dikkatli ve düzenli
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çevre sağlığı teknisyeniçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll gerektiğinde büroçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll ev ve laboratuar gibi kapalı ortamlardaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll gerektiğinde ölçüm ve denetleme için açık alanlardaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll bazen oturarakçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll bazen de ayakta çalışır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Sağlık müdürlükleriçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll sağlık ocaklarıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll sağlık grup başkanlıklarıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll hükümet tabiplikleriçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll belediyelerçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll hıfzısıhha müdürlükleriçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll halk sağlığı laboratuarlarıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll gıda imal eden her türlü kurum ve kuruluşlar (Et-Balık Kurumu ve Kombinalarıçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll süt ve süt mamulleri imal eden kurumlar)çevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
memba suyu ve şişeleme tesisleri ile hava meydanları ve liman sağlığı
dairelerinde çevre sağlığı teknisyenleri çalışmaktadırlar.
Mezuniyetten sonra "Çevre Sağlığı Teknisyeni" unvanı ile Sağlık
Bakanlığı'nın koruyucu sağlık hizmeti veren kuruluşlara atamaları
devletçe yapılır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimiçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık meslek liselerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek içinçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
Eğitim ve öğretim sırasındaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll Genel kültür dersleri ve meslek dersleri verilmektedir.
Eğitim öğretim boyuncaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll sulardan örnek almaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll kaynakçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll memba ve kuyu sularının kirlenme odaklarını belirleyici araştırmalar ve ıslah çalışmaları yapmaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll gıda maddelerinden örnek alma vb. çalışmalar yapılır ve mesleki beceriler kazandırılır.

MESLEKTE İLERLEME
Mesleki eğitim bittikten sonraçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll "Çevre Sağlığı Teknisyeni" unvanı ile atamaları yapılır. Ancakçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll kuruluşlarına göre hizmet-içi eğitim programları ile mesleki bilgileri geliştirilebilir.
Çalışılan kurum ve kuruluşlarda hizmet sürelerine ve gösterecekleri performansa göre bölüm şefi olma olanağı vardır.
Sağlık meslek liselerinin “Çevre Sağlığı” ile “Çevre Sağlığı Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirdeçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll meslek yüksekokullarının Çevreçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll Çevre kirlenmesi ve kontrolüçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll çevre korumaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulllhidroterapiçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll saglık kurumları işletmeciliği proğramlarına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir.
Ayrıca sağlık meslek liselerinin bu bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM
tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına katılıp başarılı olmaları ve
“Sağlık Memurluğu”çevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll
“Sağlık İdaresi” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan
almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle
yerleştirilmektedir.
BENZER MESLEKLER: Çevre Mühendisiçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll Çevre Sağlığı Teknikeriçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll Gıda Teknisyeni.

BURSçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Öğrencilerinçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll her türlü giyecekçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll yiyecek gibi zorunlu ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Ayrıcaçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll belli miktarda aylık harçlık ödenir.
Çevre sağlığı teknisyenlerinin atamaları devlet tarafından
yapıldığından 12. derecenin 3. kademesinden göreve başlarlar ve 657
sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre ücret alırlar. Belediyelerçevre Sağlığı Teknisyeni Virgulll memba suları işletmeleri gibi çalışılan yerin özelliğine göre ücrette farklılıklar olabilir.
GoDFaTHeR
GoDFaTHeR
Farkımız*Tarzımız*
Farkımız*Tarzımız*

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 3016
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 455
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 30/04/10

https://kopuk1.forum.st