Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Atatürk ve Halil Ağa

Atatürk ve Halil Ağa Empty Atatürk ve Halil Ağa

Mesaj tarafından GoDFaTHeR Paz Mayıs 09, 2010 11:45 am

HALİL AĞA GERÇEĞİ
"Gel yardım et bana Nuri... Kaçalım köşkten..."Onun bu içtenlikli
isteğine karşı çıkmakAtatürk ve Halil Ağa Virgulll büyük haksızlık
olacaktı."TamamAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sen planı hazırlaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ben uygulamasını
yaparım..."Atatürk ve Nuri ConkerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll birinin hazırladığı
ötekinin uyguladığı plansonunda Florya Köşkü ' nün tüm nöbetçilerini
atlattılar ve köşktenkaçtılar.AltlarındaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Nuri Conker' in bir
arkadaşının arabası vardı. Eylül sonuakşamı sonbaharın tadını çıkararakAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Çekmece' ye doğru
gidiyorlardı.Birden Atatürk' ün gözleri akşam güneşi altında çift süren
bir köylüyetakıldı. Yaşlı bir adamdı bu. Sapanın sapına iyice yapışmışAtatürk ve Halil Ağa Virgulll topraklarıyavaş yavaş
deviriyordu. Fakat çiftin bir yanında ****Atatürk ve Halil Ağa Virgulll bir yanında merkepvardı.
Eşit güçlerle çekilmediği için sapan yalpa yapıyordu.Atatürk şoföre
durmasını söyledi.İndiler. Köylüye seslendi:"Kolay gelsin Ağa!.."Köylü
bu sese başını çevirmeden karşılık verdi:"Kolay gelsin""İşler nasıl
Ağa? Bu yıl mahsülden yüzünüz güldü mü?" Köylü isteksizkonuştu:"Tanrı'
nın gücüne gitmesin beyAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bu yıl yufkaydı mahsül.
Kabahatin acığıbizdeAtatürk ve Halil Ağa Virgulll acığı yukarda! Biz geç
davrandıkAtatürk ve Halil Ağa Virgulll yukarısı da rahmeti
esirgedi.""BakıyorumAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sabanın bir yanında ****Atatürk ve Halil Ağa Virgulll bir yanında merkep
koşulu. Öküzünyok mu senin?""Var olmasına vardı yaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll hıdrellezde vergi
memurları sattılar.""Hiç vergi memurları köylünün üretim aracını satar
mı?"Olmaz böyle şey! Muhtara şikayet etseydin..."Köylü güldü:"Muhtar
başında deel miydi memurunAtatürk ve Halil Ağa Virgulll a bey?"Atatürk
dudaklarını dişleri arasında ezerek konuştu:"Kaymakama gitseydin."Köylü
iyice güldü."Sen de benle gönül mü eyleyon beyim?" dedi.Atatürk
konuşmayı sürdürdü."E pekiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll İstanbul şuracıkta
geleydin valiye anlataydın derdini.... Onunişi bu değil mi?"Köylü
Atatürk' ün saflığına inanmış iyiden iyiye gülüyordu. Konuşmanıntadını
çıkardığı için keyiflenmişti de biraz. Kestirip attı:"Bırak şu sağırı
AllasenAtatürk ve Halil Ağa Virgulll biz onun
buralardan gelip geçtiğini çok gördük.Yakasına yapışsak acep derdimizi
duyurabilir miyiz?"Atatürk sordu:"Adın ne senin Ağa?""Halil... Köylük
yerde sorsanAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa
derler...""Demek varlıklısın?.. Ağa dediklerine göre.""Acık çiftimiz-
çubuğumuz varken adımız ağa' ya çıkmış.""Peki Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bu senin işin beni
bayağı meraklandırdı. Benim bildiğimegöreAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bir çiftçinin üretim
aracı elinden alınmaz. Sen aldılar diyorsun.Hadi kaymakam şöyleAtatürk ve Halil Ağa Virgulll vali böyle diyelim; e
peki bir başvekil İsmet Paşavar bilir misin?""Bilmez olur muyumAtatürk ve Halil Ağa Virgulll beyim?""Tamam öyleyseAtatürk ve Halil Ağa Virgulll hemen her hafta
İstanbul'a geliyor. Florya Köşkü' neiniyor. Köşk de şuracıkta. Bir gün
kapıda bekleseydin de derdinidökseydin ona... Herhalde çaresini
bulurdu.""Sen benim konuşmamdan hoşlaştınAtatürk ve Halil Ağa Virgulll gönül eyliyorsun.Ama bak
şimciAtatürk ve Halil Ağa Virgulll tutalım gittim
vardımAtatürk ve Halil Ağa Virgulll beni o kapıya
koymazlar ya...Tutalımki kodularAtatürk ve Halil Ağa Virgulll koskoca İsmet Paşa' mızı
göstertmezler ya. Tut ki gösterdilerya ona halimi nasıl yanacağım
hele; o sağırın sağırı! Heç işitmez beni..."Nuri ConkerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll lafa karışmak istediAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Atatürk bir hareketiyle
onu durdurdu."E pekiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bakalım bu dediğime ne
bulacaksın!" dedi"Atatürk koca yaz şuracıkta oturup duruyordu.
GitseydinAtatürk ve Halil Ağa Virgulll çıksaydın önüneAtatürk ve Halil Ağa Virgulllanlatsaydın halini. O da
seni yüzüstü bırakacak değildi ya!.."Köylü iyice keyiflenmişAtatürk ve Halil Ağa Virgulll gülüyordu."Sen ne
diyorsun bey?" dedi."Mustafa Kemal Paşa Atatürk' ümüzün yüzünü görmek
için Peygamber gücügerek... HemAtatürk ve Halil Ağa Virgulll tut ki gördük. Yiyip
içmektenAtatürk ve Halil Ağa Virgulll işinden gücünden
başınıkaldırıp bizim ****ün arkasından mı seyirecek?.."Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sigarasının son nefesini
ciğerlerine doldururkenAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Atatürk' tenyeni aldığı
sigarayı da kulağının arkasına yerleştiriyorAtatürk ve Halil Ağa Virgulll çiftinin başınagitmeye
hazırlanıyordu. Konuşacak bir şey de kalmamıştı. Atatürk
köylününomuzuna elini koyarakAtatürk ve Halil Ağa Virgulll"Senden hoşlandım Halil
Ağa" dedi."Bir gün köyüne de gelirAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bir ayranını içerim. Açık
yürekli birvatandaşsın. Ama yine de sana söylüyorumAtatürk ve Halil Ağa Virgulll hakkını kimsede bırakma
ara!.."DöndülerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll arabaya bindiler. Halil
AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll onları
uğurladı."Meraklanma beyimAtatürk ve Halil Ağa Virgulll evelallah heç kimse
bizim hakkımıza el değdiremez.Fakat buAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Devlet Baba' ya borçtur.
Ödenmesi gerek... Otomobil hareketetti. Atatürk' ün canı
sıkılmıştı."Bir uygun yerden dönelimAtatürk ve Halil Ağa Virgulll tadı kaçtı bu işin!.."
dedi. Dönüş yolundaAtatürk konuşmuyorAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sigara üstüne sigara
yakıyordu. Yüzünde ince bir kedervardı."Yahu çocukAtatürk ve Halil Ağa Virgulll şu Halil Ağa' nın vergi
borcundan ****ünü satmışızAtatürk ve Halil Ağa Virgulll merkepleçift sürüyorAtatürk ve Halil Ağa Virgulll hala da 'Devlet Baba'
diyor. Ne mübarek milletAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bumillet!.."Köşke
döndüklerinde Atatürk yaverine emretti:"Şimdi" dedi: "İstanbul' da ne
kadar bakanAtatürk ve Halil Ağa Virgulll milletvekili varsa
hepsinitelefonla bulacaksın!..Bu akşam kendilerini yemeğe bekliyorum.
Ayrıca Vali Muhittin Üstündağ ileİsmet Paşa' yı bulAtatürk ve Halil Ağa Virgulll onlara da haber ver."
Yaver odadan çıktı.. AtatürkAtatürk ve Halil Ağa VirgulllNuri Conker' e
döndü:"Şimdi sen de arabayla çIkıp o Halil Ağa' ya gideceksin. Ona
benim kimolduğumu söyleme. TüccarAtatürk ve Halil Ağa Virgulll zengin bir adam filan
dersin. 'Seni sevdiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sana**** alıverecek' diye
bir şeyler söyleAtatürk ve Halil Ağa Virgulll kandır. Kuşkulandırmadan
al getirburaya."O akşam Atatürk' ün sofrasında Başbakan İsmet İnönüAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bakanlarAtatürk ve Halil Ağa Virgulllmilletvekilleri ve
İstanbul Valisi Muhittin Üstündağ' dan oluşan yirmi beşkonuk vardı.
AtatürkAtatürk ve Halil Ağa Virgulll "Bu akşam
soframıza efendimiz gelecek" dedi."Kendisine nasıl davranacağınızı çok
merak ediyorum."Bir süre sonra içeri başyaver girdi ve Atatürk' ün
kulağynabir şeyler söyledi.Atatürk "Buyursun!" dedi.Başyaver kapıyı
açıp da Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll gündüz konuştuğu beyin
sofranın başındaoturduğunuAtatürk ve Halil Ağa Virgulll yanı başında da İsmet
Paşa' nın yer aldığını görünceAtatürk ve Halil Ağa Virgulllşaşkınlıktan dona kaldı.
Dizlerinin bağ çözülmüştü. Atatürk onu görünceayağa kalktı. Arkasından
tüm konukları da ayağa kalktılar. Atatürk sonkonuğunuAtatürk ve Halil Ağa Virgulll"Hoş geldin Halil Ağa"
diye karşıladıktan sonra kendisini sofradakikonuklarına tanıttı:"İşte
beklediğimizAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Efendimiz" dedi.Nuri
ConkerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa' yı
Atatürk' ün sağ başına oturttuAtatürk ve Halil Ağa Virgulll kendisi deyanındaki
sandalyeye geçti. AtatürkAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sofradakilereAtatürk ve Halil Ağa Virgulll o gün köşkten Conker'le
birlikte nasıl kaçtığınıAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa' yıAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bir yanında ****Atatürk ve Halil Ağa Virgulll bir yanındamerkeple çift
sürerken nasıl gördüğünüAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sigara yakmak
bahanesiyle nasılkendisi ile konuştuğunu ayrıntılı bir şekilde
anlattıktan sonra şöylededi:" Şimdi gerisini Halil Ağa ile birlikte
yanınızda tekrarlayacağız. Bensorduklarımı baştan soracağım Halil Ağa da
orada bana söyledikleriniolduğu gibi tekrarlayacak."Halil Ağa' ya
döndü:"Bak beriAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa" dedi. "Sen bu
akşam benim başmisafirimsin. Seninaçık sözlülüğünü pek çok beğendiğimi
bugün söyledim. Konuşmamızdan sonrasana hiçbir zarar gelmeyecek.
Öküzünü de alacağım. Ama şimdi ben tarladasorduklarımı baştan soracağımAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sen de orada
söylediklerini aynentekrarlayacaksın. İşte soruyorum:Bakıyorum sapanın
bir yanında ****Atatürk ve Halil Ağa Virgulll bir yanında merkep
koşulu. Öküzün yokmu senin?" Halil Ağa dudakları titreyerek Atatürk' ün
ayağına kapanacak oldu.Atatürk önledi:"YooAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bak böyle şey istemem.
Soruyorum cevap ver."Soru- cevap valiye kadar aynen tekrarlandı.
SofradakilerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll soluk almadankonuşmayı
izliyorlardı. Ürkütücü sorulara gelmişti sıra. Atatürk sordu:"Peki
İstanbul şuracıktaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll gideydin valiyeAtatürk ve Halil Ağa Virgulll anlataydın derdiniAtatürk ve Halil Ağa Virgulll onun işi budeğil mi?"
Vali Muhittin ÜstündağAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Hali Ağa' nın ancak iki
metre ötesindenkendisine bakıyordu. Nasıl desin? Ter basmıştı iyiceAtatürk ve Halil Ağa Virgulll işi savuşturmanın yoluna
kaçtı: "Vali paşamızı biz görüp dururuz buralarda. Eteğine düşsek
derdimiziduyurabilir miyiz ki..." "Olmadı buAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa... Bana
dediğin gibiAtatürk ve Halil Ağa Virgullldosdoğru...""Böyle demedik
mi beyim?..""YaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ben mi yanlış anladım?..
Dur soralım bakalım Nuri' ye. NuriAtatürk ve Halil Ağa Virgulllböyle midedi bize Halil
Ağa?"Nuri Conker karşılık verdi. "Hayır Paşam!..""Gördün mü?.. Demek
aklında yanlış kalmış. Hani bir şey dediydin senAtatürk ve Halil Ağa Virgulll valineden duymazmış?..
Aynen bana söylediğin gibi söyle." Halil Ağakekeleyerek konuştu:"Köylük
yerinde bizim dilimiz sağır demeye alışmıştırAtatürk ve Halil Ağa Virgulll paşam" dedi."Kusura
kalma gayri..."Atatürk gülmeye başladı:"Diplomatsın kiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll yaman diplomatsınAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa... Ama şimdi
diplomatlıksırası değilAtatürk ve Halil Ağa Virgulll doğruyu konuşacağız...
Söyle banaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll orada dediğin
gibi..."Halil Ağa gözünü yumupAtatürk ve Halil Ağa Virgulll başını yere
eğdi:"ŞaşırmıştımAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ağzımdan yanlışlıkla
'Bırak bu sağırı' diye bir laf kaçırmışım..."Sofrada gülüşmeler
başlamıştı."Hadi buna da oldu diyelim. Geçelim gerisine:"EAtatürk ve Halil Ağa Virgulll peki bir Başvekil İsmet
Paşa varAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bilir misin?"Halil Ağa
İsmet Paşa' nın yüzüne baktı ve gözlerini yere indirdi:"Şanlı İsmet
Paşamız bilinmez olur mu hiç? O bugüne bugün..."Atatürk Halil Ağa' yı
durdurdu."Bırak şimdi övgüleri" dedi. "Ben lafın gerisini getireyim:
Tamam öyleyseAtatürk ve Halil Ağa Virgulllhemen her hafta İstanbul'
a geliyorAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Florya Köşkü' ne iniyorAtatürk ve Halil Ağa Virgulll köşk deşuracıkta. Bir
gün kapıda bekleseydin de derdini dökseydin ona. Herhaldebir çaresini
bulurdu."Halil Ağa yine kaçamak yanıt verdi:"Kapıya koymazlar ya biziAtatürk ve Halil Ağa Virgulll koysalar da Şanlı
paşamıza ****ümüzü müyanacağız!.."Atatürk' ün sesi iyice
sertleşti:"Beni uğraştırmaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa" dedi. "Erkek
adam sözünü yalamaz. Ne dediysenAtatürk ve Halil Ağa Virgulll tıpkısını
tekrarlayacaksın!.."Halil Ağa ürktüAtatürk ve Halil Ağa Virgulll toparlandı. Başını yine
yere gömüp konuştu:"Şanlı Paşamıza da sağır dedikti ya...""Yalnız sağır
değilAtatürk ve Halil Ağa Virgulll 'sağırın sağırı'
değil miydi?"Halil Ağa yere eğik başını acıyla salladı:"Öyle dedikti
paşamAtatürk ve Halil Ağa Virgulll doğrusun!.."
diyebildi.AtatürkAtatürk ve Halil Ağa Virgulll İsmet Paşa konusunda daha
fazla ısrar etmediAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sözü kendinegetirdi."Son
soruyu sorayım şimdi" dedi. "Bunun da karşılığını verAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ****ünü al git.""Koca yaz
şuracıkta Atatürk oturmuyor mu? GitseydinAtatürk ve Halil Ağa Virgulll çıksaydın önüneAtatürk ve Halil Ağa Virgulllanlatsaydın halini. O da
seni yüzüstü bırakacak değildi ya?""Hiç bırakır mı Aslan Paşam benim!..
Erip erişir de tarlama dek gelirAtatürk ve Halil Ağa Virgulllhalimi dinler.""Bırak
bunları Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll dediğini tekrarla."
Halil Ağa birden diklendi.Her şeyi göze almış insanların yiğitliği
içinde doğruldu. Atatürk' üngözlerinin içlerine bakarak konuştu."İşte
bunu demem Paşam" dedi. "Ağzıma ataş doldurAtatürk ve Halil Ağa Virgulll işte bunu demem!"Atatürk
gülmeye başladı:"Zorlatacak bizi bu Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll laf anlamıyor." dedi.
"Mustafa Kemal PaşaAtatürk' ümüzün yüzünü görmek içinAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Peygamber gücü gerek
demiştinAtatürk ve Halil Ağa Virgulllyanılmıyorsam. 'Görsem deAtatürk ve Halil Ağa Virgulll işinden gücündenAtatürk ve Halil Ağa Virgulll yiyip içmekten
başınıkaldıracak da bizim ****ün arkasından mı seğirtecek' demiştin."
Halil Ağa'nın gözlerinden yaşlar inmeye başladı. Tam kesilmişAtatürk ve Halil Ağa Virgulll duruyordu.
Atatürkkonuşmasını içtenlikle sürdürdü:"Atatürk de işi içkiye vurmuşAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sarhoşun biri' demeye
getirdin ya fazlaüstelemeyeyim" dedi."Şimdi bak beni dinleAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Halil Ağa... Seni şu
kadar üzmemin sebebiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll şunuanlatmak içindi: Şu
gördüğün altı bay hükümet... YaniAtatürk ve Halil Ağa Virgulll biri BaşbakanAtatürk ve Halil Ağa Virgulllötekiler de Bakan!
Memlekete göz kulak olacakAtatürk ve Halil Ağa Virgulll işleri evirip
çevireceklerdiye bu makama getirilmişler. Bir kanun gerekti miAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bu baylar hemensıvanırlarAtatürk ve Halil Ağa Virgulll İsviçre' den mi olurAtatürk ve Halil Ağa Virgulll İtalya' dan mı olurAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Fransa' dan mıAtatürk ve Halil Ağa Virgulllvelhasıl neredenseAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bir kanun buluştururlarAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Türkçe' ye çevirtirlerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sonrabasıp imzayı
gönderirler Büyük Millet Meclisi' ne... Bu Millet MeclisidediğimAtatürk ve Halil Ağa Virgulll şu alt baştan senin
yanına kadar olan beyler. Kanun bunlaragelir.Bunlar da 'hükümet elbette
incelemişAtatürk ve Halil Ağa Virgulll gerekeni düşünmüştürAtatürk ve Halil Ağa Virgulll benim ayrıcazorlanmama
gerek yok' derler ve kaldırırlar parmaklarınıAtatürk ve Halil Ağa Virgulll olur sana birkanun!.. Ama
sonra bir vergi memuru gelirAtatürk ve Halil Ağa Virgulll vergi borcundan Halil
Ağa' nın****ünü çekerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll satar... Halil Ağa da
tarlasını bir yanda merkepAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bir yanda****Atatürk ve Halil Ağa Virgulll ırgalana ırgalana
sürmeye çalışır. Ama üretim düşermişAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ekimzorlaşırmısAtatürk ve Halil Ağa Virgulll kimin umurunda... Sonra
ben bunları görürümAtatürk ve Halil Ağa Virgulll içim kan ağlarAtatürk ve Halil Ağa VirgulllişitirimAtatürk ve Halil Ağa Virgulll tasalanırım ! EAtatürk ve Halil Ağa Virgulll hakça söyle bakalım şimdi
Halil Ağa... Senbenim yerimde olsanAtatürk ve Halil Ağa Virgulll efkar dağıtmak içinAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bunları bu beylerle
konuşmak içiniçmez misin? Ama sonra da Halil Ağa tutarAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sana 'sarhoş'
der..."Halil Ağa' nın dili çözülmüştü:"Öyle diyen yok haşa!.. Dinden
çıkmak gibidir...Buldun mu bunuAtatürk ve Halil Ağa Virgulll hacısı da içerAtatürk ve Halil Ağa Virgulll hocası da içer..."Atatürk
sordu:"Peki sen de içer misin?""Hiç bulunur da içilmez olur muAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Paşam?.. İçeriz kiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll tıpkı şerbet
gibi!.."Atatürk hizmet edenlere işaret ettiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll kadehleri doldurttu.
Kendi kadehiniHalil Ağa' ya uzattı:"Hadi bakalım Halil Ağa" dedi.
"Sağlığına içelim."Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll "Koca AllahAtatürk ve Halil Ağa Virgulll benim ömrümden de sana
pay düşürsün PaşamAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sağlıkdüşürsün" dedikten
sonra Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll edeple başını kenara
çevirdiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll elineverilen
kadehi bir yudumda boşaltıverdi. Yüzü kızarmış Atatürk ve Halil Ağa Virgulll gözleriparlıyordu.
Ellerini dizlerinin üzerine koyarakAtatürk'e döndü:"Yunan' ı denize
döktün PaşamAtatürk ve Halil Ağa Virgulll bayrağımızı başucumuza
diktin. Benim gibibir köylü parçasını sofrana alıp içirdinAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sana duaya bilem dilim
dönmezki... Nideyim ben şimdi? Bırak ki oh paşamAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ayağını öpem..."Halil
Ağa Atatürk' ün ayağını öpmek için davranıncaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Atatürk onu sıkıcatuttu
ve bu hareketi yapmasını önledi. Halil Ağa bu kezAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Atatürk' ünellerine
sarıldıAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ellerini öpmeye
başladı: "Bayrağımız gibi sen debaşımızdan eksik olma inşallah! Sana
her kim düşman iseAtatürk ve Halil Ağa Virgulll onun yeri seninayağının
altı olsun!.. Gayri bana izinAtatürk ve Halil Ağa Virgulll koca Paşam!..""Yemek
yemedin!..""Yemek kolay... Meraklanır çocuklarAtatürk ve Halil Ağa Virgulll ben köyüme
döneyim."Atatürk Nuri Conker' e işaret etti.Conker kalkıp Halil Ağa' nın
yanına geldiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll kalktı Halil AğaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll önceAtatürk'üAtatürk ve Halil Ağa Virgulll sonra sofradakileri
selamlayıp kapıya doğru edeple geri geriçekildi. Kapı kapandığı zaman
Atatürk sofradaki öteki konuklarına döndü:"Efendimizin halini gördünüz
mü beyler?" dedi. "Devlet size böyledavransaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll siz ne yaparsınız?
Mübarek millet buAtatürk ve Halil Ağa Virgulll adam millet bu... Şimdi
buadam milletin karşısında 'adam olmakAtatürk ve Halil Ağa Virgulll' bize düşüyor!.."Sofrada
kesin bir sessizlik vardı. Kimse gözlerini Atatürk' ten
ayıramıyordu:"Halil Ağa' nın ****ünü satıpAtatürk ve Halil Ağa Virgulll üretimini aksatan kanunu
ya biz yaptık yada bizim yaptığımız kanun yanlış yorumlanarak Halil
Ağa' nın ****ünüsatıyor. İkisi de bence birbirinden farksız... Böyle
bir kanun yaptıksaAtatürk ve Halil Ağa Virgulllmemleket çıkarlarına
aykırıdır. Nasıl yaparızAtatürk ve Halil Ağa Virgulll nasıl yapmışız bunu?
Eğeryaptığımız kanun doğru daAtatürk ve Halil Ağa Virgulll yorumlaması yanlış
oluyorsaAtatürk ve Halil Ağa Virgulll o zaman sormaklazım.
Hükümet nasıl bir yönetim içindedir? Sonra unutmayın kiAtatürk ve Halil Ağa Virgulll olayİstanbul'da geçiyor.
Bunun Van' ı varAtatürk ve Halil Ağa Virgulll Bitlis' i varAtatürk ve Halil Ağa Virgulll kıyı bucak ilçesivar;
acaba oralarda neler oluyor? Bu çark iyi dönmüyor beyefendiler!.."
GoDFaTHeR
GoDFaTHeR
Farkımız*Tarzımız*
Farkımız*Tarzımız*

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 3016
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 455
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 30/04/10

https://kopuk1.forum.st

- Similar topics