Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Empty Yurtdışındaki Atatürk Anıtları

Mesaj tarafından CageOfMan Cuma Mayıs 28, 2010 5:15 pm

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Santiagohq31xq7
Santiago'da Apoguindo Caddesi
Novigod Parkında
Atatürk Anıtı

Şili'nin başkenti Santiago'da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk'ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi. Söz konusu rölyef Aynur Kasabalı'nın seyahatlerden birinde ortaya çıktı. Geçen yıl bir Güney Amerika ülkesi olan Şili'ye yaptığı seyahatte ilişkin izlenimlerini, şöyle anlattı:
"Şili'nin başkenti Santiago kentinin Belediye Başkanının, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için Apoguindo Caddesi'ndeki Novigod Parkı'na, Atatürk'ün, üzerinde bazı sözlerin de yer aldığı rölyefini yaptırdığını fark ettim. O an kendim ve Türklüğümle gurur duydum. O anı kelimelere dökmem imkansız. Zamanım kısıtlı olduğu için Belediye Başkanı ile görüşemedim. Ancak tercümanım aracıyla yetkililere sorduğumda, Atatürk'ün kentte örnek alındığı, herkesin örnek alması için de bir parka Atatürk rölyefinin konulduğunu öğrendim."
YAZININ TERCÜMESİ
Rölyef ve rölyefin bulunduğu anıt duvarın üzerindeki yazının ise kendisini daha da şaşırttığını ifade eden Kasabalı, yazıda İspanyolca, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır" sözlerinin yazılı olduğunu belirtti.

Çok gurur verici...

Avustralya'nın Canberra Kentindeki anıt

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Canberrakemalataturkmeman1

Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için, iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu, Avustralya’da bir Atatürk Anıtı açılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Atatürk Anıt Bahçesi, Atatürk Kıyısı, Atatürk Girişi adı altında Avustralya’da bazı yerlerin adı değiştirilmiştir. Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına sebep olmuştur. Atatürk Anıtı ile ilgili olan bu makalede, Anzaklar’ın ve Türk tarafının önerileri, yapılan görüşmeler, anıtların dikilmesi, iki ülke arasındaki ilişkilere değinilmiştir

Küba(Havana)
Kübada Atatürk'ten başka hiçbir devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.
Kaynak: Delinetciler Paylaşım Forumu

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Lsfksdjkjjod5

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Kbaxz1

Büstün hemen altında ki yazı

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Kuba200017uk6tx8
---------------------------------------------

Avustralya(Canberra) (ngs2007 arkadaşımın eklediği fotonun yakından görünüşü)

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Avustralyacanberrait5
-------------------------------------------------------------------------------------
Romanya(Bükreş)
Romanya daki ''Atatürk Meydanı'',Bükreş'te ufak bir meydandır.Bir Atatürk büstü de bulunur.Meydanda ki, bir Türk tarafından işletilen ve satın alınan otelcilerin girişimiyle bu ad verilmiş.

Yurtdışındaki Atatürk Anıtları Romanyaap1
CageOfMan
CageOfMan
• HızLı üye •
• HızLı üye •

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 159
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 190
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 25/05/10

- Similar topics