2010 FIFA Dünya Kupası Hakkındaki Herşey

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

2010 FIFA Dünya Kupası Hakkındaki Herşey

Mesaj tarafından GoDFaTHeR Bir Cuma Haz. 11, 2010 7:11 pm

2010 FIFA Dünya Kupası final maçlarının 2010 yılında Güney Afrika'da yapılması kararlaştırılan Dünya Kupası finalleridir. Bu sayede bu kupa ilk kez Afrika kıtasında düzenlenmiş olacaktır. Final maçları 11 Haziran ve 11 Temmuz tarihleri arasında oynanacaktır.

Ev sahibi seçimi

FIFA, 2010 FIFA Dünya Kupası'nın daha önce hiç bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmayan tek kıta olan Afrika'da yapılacağını duyurmuştu. İlk olarak 5 ülke ev sahibi olmak için aday oldu:

  • Fas
  • Güney Afrika
  • Libya / Tunus
  • Mısır
Kazanan ülke FIFA başkanı Sepp Blatter tarafından 15 Mayıs 2004'de Zürih'de açıklandı.[1]
Sonuçlar şöyleydi;

  • Güney Afrika, 14 oy
  • Fas, 10 oy
  • Mısır, 0 oy
  • Tunus, 8 Mayıs 2004 tarihinde çekildi ve cezalandırıldı.
  • Libya, Gerekli şartları yerine getiremediğinden dolayı elendi.
Ülkeler


2010 FIFA Dünya Kupası'na katılan ülkeler yeşil renkle gösterilmiştir.


TakımKatılım nedeniKatılımının kesinleştiği tarih Güney AfrikaEv sahibi15 Mayıs, 2004 JaponyaAFC A Grubu ikincisi6 Temmuz 2009 AvustralyaAFC A Grubu birincisi6 Temmuz 2009 Güney KoreAFC B Grubu birincisi6 Temmuz 2009 HollandaUEFA 9. Grup birincisi6 Temmuz 2009 Kuzey KoreAFC B Grubu ikincisi17 Temmuz 2009 BrezilyaCONMEBOL birincisi5 Eylül 2009 GanaCAF D Grubu birincisi6 Eylül 2009 İngiltereUEFA 6. Grup birincisi9 Eylül 2009 İspanyaUEFA 5. Grup birincisi9 Eylül 2009 ParaguayCONMEBOL üçüncüsü9 Eylül 2009 Fildişi SahiliCAF E Grubu birincisi10 Ekim 2009 AlmanyaUEFA 4. Grup birincisi10 Ekim 2009 İsviçreUEFA 2.Grup birincisi10 Ekim 2009 DanimarkaUEFA 1.Grup birincisi10 Ekim 2009 SırbistanUEFA 7.Grup birincisi10 Ekim 2009 İtalyaUEFA 8.Grup birincisi10 Ekim 2009 ŞiliCONMEBOL ikincisi10 Ekim 2009 ABDCONCACAF birincisi10 Ekim 2009 MeksikaCONCACAF ikincisi10 Ekim 2009 SlovakyaUEFA 3.Grup birincisi14 Ekim 2009 ArjantinCONMEBOL dördüncüsü14 Ekim 2009 HondurasCONCACAF üçüncüsü14 Ekim 2009 Yeni ZelandaOFC birincisi14 Kasım 2009 KamerunCAF A Grubu birincisi14 Kasım 2009 NijeryaCAF B Grubu birincisi14 Kasım 2009 UruguayKonfederasyonlararası Play off galibi18 Kasım 2009 FransaUEFA 2. Play off galibi18 Kasım 2009 PortekizUEFA 2. Play off galibi18 Kasım 2009 SlovenyaUEFA 2. Play off galibi18 Kasım 2009 CezayirCAF C Grubu Play off galibi18 Kasım 2009
Maskot


Zakumi, 2010 FIFA Dünya Kupası maskotu


2010 FIFA Dünya Kupası'ndaki
maskotun adı, Güney Afrika’nın uluslararası plaka işareti olan ‘ZA’ ile
2010 yılına atıfta bulunmak amacıyla, birçok yerli dilinde ‘10’
anlamına gelen ‘Kumi’den oluşur.[2]
Stadyumlar

Toplam 10 farklı stadyumda oynanacak maçlar için 5 yeni stadyum yapılacaktır. FIFA resmi olarak 17 Mart 2006 günü finallerin oynanacağı stadyumları açıklamıştır.
JohannesburgDurbanCape TownJohannesburgPretoriaSoccer CityMoses Mabhida StadyumuCape Town StadyumuEllis Park StadyumuLoftus Versfeld StadyumuKapasite: 94,700Kapasite: 70,000Kapasite: 69,070Kapasite: 62,567Kapasite: 51,760Port ElizabethBloemfonteinPolokwaneNelspruitRustenburgNelson Mandela Bay StadyumuFree State StadyumuPeter Mokaba StadyumuMbombela StadyumuRoyal Bafokeng StadyumuKapasite: 48.000Kapasite: 48.070Kapasite: 46.000Kapasite: 44,000Kapasite: 42.000

Durban
Port Elizabeth
Nelspruit
Rustenburg
Pretoria
Bloemfontein
Johannesburg
Cape Town
Polokwane

Hakemler

FIFA, aşağıdaki hakemleri Dünya Kupası'nda düdük çalmaları için görevlendirmiştir:[3]
Asya (AFC) Khalil Al Ghamdi Ravshan Irmatov Subkhiddin Mohd Salleh Yuichi Nishimura Afrika (CAF) Mohamed Benouza Koman Coulibaly Jerome Damon Eddy Maillet Kuzey Amerika (CONCACAF) Joel Aguilar Benito Archundia Carlos Batres Marco Rodriguez Güney Amerika (CONMEBOL) Carlos Amarilla Hector Baldassi Jorge Larrionda Pablo Pozo Oscar Ruiz Carlos Simon Okyanusya (OFC) Michael Hester Peter O'Leary Avrupa (UEFA) Olegario Benquerenca Massimo Busacca Frank De Bleeckere Martin Hansson Viktor Kassai Stephane Lannoy Roberto Rosetti Wolfgang Stark Alberto Undiano Mallenco Howard Webb
Maçlar

Grup maçları

2010 FIFA Dünya Kupası, grup kuraları 4 Aralık 2009'da Cape Town şehrinde çekilmiştir.
A Grubu

TakımOGBMAYAv.P Güney Afrika00000000 Meksika00000000 Uruguay00000000 Fransa0000000011 Haziran 2010Güney Afrika MeksikaSoccer City, Johannesburg
11 Haziran 2010Uruguay FransaGreen Point Stadyumu, Cape Town
16 Haziran 2010Güney Afrika UruguayLoftus Versfield Stadyumu, Pretoria
17 Haziran 2010Fransa MeksikaPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
22 Haziran 2010Meksika UruguayRoyal Bakofeng Stadyumu, Rustenburg
22 Haziran 2010Fransa Güney AfrikaFree State Stadyumu, Bloemfontein
B Grubu

TakımOGBMAYAv.P Arjantin00000000 Nijerya00000000 Güney Kore00000000 Yunanistan0000000012 Haziran 2010Arjantin NijeryaCoca-Cola Park, Johannesburg
12 Haziran 2010Güney Kore YunanistanNelson Mandela Bay Stadyumu, Port Elizabeth
17 Haziran 2010Arjantin Güney KoreSoccer City, Johannesburg
17 Haziran 2010Yunanistan NijeryaFree State Stadyumu, Bloemfontein
22 Haziran 2010Nijerya Güney KoreMoses Mabhida Stadyumu, Durban
22 Haziran 2010Yunanistan ArjantinPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
C Grubu

TakımOGBMAYAv.P İngiltere00000000 ABD00000000 Cezayir00000000 Slovenya0000000012 Haziran 2010İngiltere ABDRoyal Bakofeng Stadyumu, Rustenburg
13 Haziran 2010Cezayir SlovenyaPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
18 Haziran 2010İngiltere CezayirGreen Point Stadyumu, Cape Town
18 Haziran 2010Slovenya ABDCoca-Cola Park, Johannesburg
23 Haziran 2010ABD CezayirLoftus Versfield Stadyumu, Pretoria
23 Haziran 2010Slovenya İngiltereNelson Mandela Bay Stadyumu, Port Elizabeth
D Grubu

TakımOGBMAYAv.P Almanya00000000 Avustralya00000000 Sırbistan00000000 Gana0000000013 Haziran 2010Almanya AvustralyaRoyal Bakofeng Stadyumu, Rustenburg
13 Haziran 2010Sırbistan GanaPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
18 Haziran 2010Almanya SırbistanGreen Point Stadyumu, Cape Town
19 Haziran 2010Gana AvustralyaCoca-Cola Park, Johannesburg
23 Haziran 2010Avustralya SırbistanLoftus Versfield Stadyumu, Pretoria
23 Haziran 2010Gana AlmanyaNelson Mandela Bay Stadyumu, Port Elizabeth
E Grubu

TakımOGBMAYAv.P Hollanda00000000 Danimarka00000000 Japonya00000000 Kamerun0000000014 Haziran 2010Hollanda DanimarkaRoyal Bakofeng Stadyumu, Rustenburg
14 Haziran 2010Japonya KamerunPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
19 Haziran 2010Hollanda JaponyaGreen Point Stadyumu, Cape Town
19 Haziran 2010Kamerun DanimarkaCoca-Cola Park, Johannesburg
24 Haziran 2010Danimarka JaponyaLoftus Versfield Stadyumu, Pretoria
24 Haziran 2010Kamerun HollandaNelson Mandela Bay Stadyumu, Port Elizabeth
F Grubu

TakımOGBMAYAv.P İtalya00000000 Paraguay00000000 Yeni Zelanda00000000 Slovakya0000000014 Haziran 2010İtalya ParaguayRoyal Bakofeng Stadyumu, Rustenburg
15 Haziran 2010Yeni Zelanda SlovakyaPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
20 Haziran 2010İtalya Yeni ZelandaGreen Point Stadyumu, Cape Town
20 Haziran 2010Slovakya ParaguayCoca-Cola Park, Johannesburg
24 Haziran 2010Paraguay Yeni ZelandaLoftus Versfield Stadyumu, Pretoria
24 Haziran 2010Slovakya İtalyaNelson Mandela Bay Stadyumu, Port Elizabeth
G Grubu

TakımOGBMAYAv.P Brezilya00000000 Kuzey Kore00000000 Fildişi Sahilleri00000000 Portekiz0000000015 Haziran 2010Brezilya Kuzey KoreRoyal Bakofeng Stadyumu, Rustenburg
15 Haziran 2010Fildişi Sahilleri PortekizPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
20 Haziran 2010Brezilya Fildişi SahilleriGreen Point Stadyumu, Cape Town
21 Haziran 2010Portekiz Kuzey KoreCoca-Cola Park, Johannesburg
25 Haziran 2010Kuzey Kore Fildişi SahilleriLoftus Versfield Stadyumu, Pretoria
25 Haziran 2010Portekiz BrezilyaNelson Mandela Bay Stadyumu, Port Elizabeth
H Grubu

TakımOGBMAYAv.P İspanya00000000 İsviçre00000000 Honduras00000000 Şili0000000016 Haziran 2010İspanya İsviçreRoyal Bakofeng Stadyumu, Rustenburg
16 Haziran 2010Honduras ŞiliPeter Mokaba Stadyumu, Polokwane
21 Haziran 2010İspanya HondurasGreen Point Stadyumu, Cape Town
21 Haziran 2010Şili İsviçreCoca-Cola Park, Johannesburg
25 Haziran 2010İsviçre HondurasLoftus Versfield Stadyumu, Pretoria
25 Haziran 2010Şili İspanyaNelson Mandela Bay Stadyumu, Port Elizabeth
Eleme aşaması

Son 16Çeyrek FinalYarı FinalFinal 26 Haziran – Port Elizabeth A Grubu Lideri 2 Temmuz – Johannesburg B Grubu İkincisi 49. ncu Maçın Galibi 26 Haziran – Rustenburg 50. nci Maçın Galibi C Grubu Lideri 6 Temmuz – Cape Town D Grubu İkincisi 58. nci Maçın Galibi 28 Haziran – Durban 57. nci Maçın Galibi E Grubu Lideri 2 Temmuz – Port Elizabeth F Grubu İkincisi 53. nci Maçın Galibi 28 Haziran – Johannesburg 54. ncü Maçın Galibi G Grubu Lideri 11 Temmuz – Johannesburg H Grubu İkincisi 61. nci Maçın Galibi 27 Haziran – Johannesburg 62. nci Maçın Galibi B Grubu Lideri 3 Temmuz – Cape Town A Grubu İkincisi 52. nci Maçın Galibi 27 Haziran – Bloemfontein 51. nci Maçın Galibi D Grubu Lideri 7 Temmuz – Durban C Grubu İkincisi 59. ncu Maçın Galibi 29 Haziran – Pretoria 60. ncı Maçın Galibi Üçüncülük F Grubu Lideri 3 Temmuz – Johannesburg10 Temmuz – Port Elizabeth E Grubu İkincisi 55. nci Maçın Galibi 61. nci Maçın Mağlubu 29 Haziran – Cape Town 56. ncı Maçın Galibi 62. nci Maçın Mağlubu H Grubu Lideri G Grubu İkincisi
On altılı final

26 Haziran 2010
16:00A Grubu Lideri49. ncu MaçB Grubu İkincisiNelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
26 Haziran 2010
20:30C Grubu Lideri50. nci MaçD Grubu İkincisiRoyal Bafokeng Stadium, Rustenburg
27 Haziran 2010
16:00D Grubu Lideri51. nci MaçC Grubu İkincisiFree State Stadium, Bloemfontein
27 Haziran 2010
20:30B Grubu Lideri52. nci MaçA Grubu İkincisiSoccer City, Johannesburg
28 Haziran 2010
16:00E Grubu Lideri53. ncü MaçF Grubu İkincisiMoses Mabhida Stadium, Durban
28 Haziran 2010
20:30G Grubu Lideri54. ncü MaçH Grubu İkincisiEllis Park Stadium, Johannesburg
29 Haziran 2010
16:00F Grubu Lideri55. nci MaçE Grubu İkincisiLoftus Versfeld Stadium, Pretoria
29 Haziran 2010
20:30H Grubu Lideri56. ncı MaçG Grubu İkincisiCape Town Stadium, Cape Town
Çeyrek final

2 Temmuz 2010
16:0053. ncü Maçın Galibi57. nci Maç54. ncü Maçın GalibiNelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
2 Temmuz 2010
20:3049. ncu Maçın Galibi58. nci Maç50. nci Maçın GalibiSoccer City, Johannesburg
3 Temmuz 2010
16:0052. nci Maçın Galibi59. ncu Maç51. nci Maçın GalibiCape Town Stadium, Cape Town
3 Temmuz 2010
20:3055. nci Maçın Galibi60. ncı Maç56. ncı Maçın GalibiEllis Park Stadium, Johannesburg
Yarı final

6 Temmuz 2010
20:3058. nci Maçın Galibi61. nci Maç57. nci Maçın GalibiCape Town Stadium, Cape Town
7 Temmuz 2010
20:3059. ncu Maçın Galibi62. nci Maç60. ncı Maçın GalibiMoses Mabhida Stadium, Durban
Üçüncülük maçı

10 Temmuz 2010
20:3061. nci Maçın Mağlubu63. ncü Maç62. nci Maçın MağlubuNelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Final

11 Temmuz 2010
20:3061. nci Maçın Galibi64. ncü Maç62. ncu Maçın GalibiSoccer City, Johannesburg








avatar
GoDFaTHeR
Farkımız*Tarzımız*
Farkımız*Tarzımız*

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 3016
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 455
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 30/04/10

Kullanıcı profilini gör http://kopuk1.forum.st

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz