Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

finansal yönetim genel notlar

finansal yönetim genel notlar Empty finansal yönetim genel notlar

Mesaj tarafından GoDFaTHeR C.tesi Mayıs 22, 2010 1:56 pm

FİNANSAL YÖNETİM
 Finansal yönetim amaçlarından "İşletmenin piyasa değerini en yükseğe
çıkartmak" günümüz koşullarında diğer amaçlardan daha rasyonel kabul
edilir.
 Finansal yöneticilerfinansal yönetim genel notlar Virgulll uzun dönemli yatırım kararları alırken ve bu yatırımlar ile ilgili bütçelemeyi yaparken mikro ekonomiden yararlanırlar.
 Finansal yöneticiler "finansal planlamada" kaynak seçimi ve yatırımlar arasında uyum sağlamayı amaçlar.
 Kar planlamasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll
sermaye bütçelemesi ve finansmanda yararlanılacak maliyet standartları
için planların hazırlanarak yürütülmesi "kontrolörün" sorumluluğundadır.
 Döner varlıklar ile kısa vadeli borçlar arasındaki sayısal ilişkiyi
gösteren ve işletmenin likidite durumunu ortaya koyarak çalışma
sermayesinin yeterli olup olmadığını araştıran likidite oranı"Cari
oran" dır.
 Vergiden önceki net geliri 50 milyar TL ve faiz ödemeleri toplamı2finansal yönetim genel notlar Virgulll5 milyar TL olan bir işletmede faizin kazanılma sayısı21 dir. (50+2finansal yönetim genel notlar Virgulll5)/2finansal yönetim genel notlar Virgulll5=21
 Alacakların toplamı5 milyar TL olan bir işletmenin ortalama tahsil süresi 18 gün ise satışlarıtoplamı100 milyar TL dır.
Ortalama tahsil süresi=Ticari alacaklar/(Kredili satışlar/360)
 İşletmenin borçlanmafinansal yönetim genel notlar Virgulll
sermaye artışı ve faaliyetleri sonucu elde ettiği kaynakları ve bu
kaynakların nasıl kullanıldığını gösteren finansal tabloya fon akım
tablosu denir.
 Fon kullanımıfinansal yönetim genel notlar Virgulll aktifteki artışları ve pasifteki azalışları ifade eder.
 İşletme birleşmelerinde veya tevsii ve yenileme yatırımlarında olağanüstü finansal planlar kullanılmalıdır.
 1998 yılısatışları10 milyar TLfinansal yönetim genel notlar Virgulll varlık toplamı5 milyar TL ve 1999 yılında satışlarını%50 artırması halinde gereksinim duyacağı toplam fon miktarı1finansal yönetim genel notlar Virgulll5 milyar TL olan bir işletmenin kısa vadeli borç toplamı2 milyar TL dir. Toplam fon gereksinimi=delta S/S* (V-DB)
 Bilanço kalemlerinin bağımlı değişkenfinansal yönetim genel notlar Virgulll
satışların bağımsız değişken kabul edilerek satışlarla bağlantılı olan
bilanço kalemlerinin tahmininin yapıldığı ve söz konusu bilanço
kalemleri ile satışlar arasındaki ilişkinin saptandığı finansal tahmin
yöntemi Regresyon analizidir.
 İşletmelerinfinansal yönetim genel notlar Virgulll finansal planlarla belirledikleri hedefleri sayılarla göstermelerine Bütçeleme denir.
 Kara geçiş noktasının belirlenmesindefinansal yönetim genel notlar Virgulll Fiyat değişikliklerinin belirlenmesindefinansal yönetim genel notlar Virgulll Sabit ve değişken giderlerin yapısındaki değişikliklerin işletme karına etkisinin belirlenmesindefinansal yönetim genel notlar Virgulll Finansal varlıkların karlılığının belirlenmesinde başa baş analizinden yararlanılır.
 Başa baş noktasındaki üretim hacmi 30000 birimfinansal yönetim genel notlar Virgulll birim değişir gideri 100000 TL ve ürettiği mamulün birim satışfiyatı250000 TL olan bir işletmenin sabit giderleri toplamı4finansal yönetim genel notlar Virgulll5 milyar TL dir. TR=TC finansal yönetim genel notlar Virgulll 250000*30000=3000 000 000+x
 Çalışma kaldıracı derecesi 3finansal yönetim genel notlar Virgulll birleşik kaldıraç derecesi 1finansal yönetim genel notlar Virgulll5 olan bir işletmede finansal kaldıraç derecesi 0finansal yönetim genel notlar Virgulll5 olur. BKD=ÇKD * FKD
 Türk Ticaret Kanunu'na görefinansal yönetim genel notlar Virgulll işletmelerin ellerinde tutamayacakları ve rehin olarak kabul edemeyecekleri kendi hisse senetlerine Kasa hisse senedi denir.

 Riskin artmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll işletmelerin çalışma sermayelerinin finansmanında kısa vadeli borç kullanımının artmasının sonuçlarından biridir.
 Kar marjı%10 ve kazanma gücü %30 olan bir işletmenin varlık devir hızı3 'tür. Kar marjı* Devir hızı= Kazanma gücü
 İşletmelerin nakit yetersizliğinifinansal yönetim genel notlar Virgulll
nakit ıskontosundan yoksun kalınmasına ve işletmenin kredi değerinin
azalmasına bağlayan optimal nakit tutarı modeli Beranek modelidir.
 Büro makinelerifinansal yönetim genel notlar Virgulll stok türlerinden "işletme malzemesi" 'ne örnektir.
 Her 18 günde bir sipariş veren bir işletmenin toplam mal talebi 4000
birim olduğuna göre ekonomik siparişmiktarı200 birimdir. 4000=360/18 *
ESM
 Stok bulundurma giderleri: Sigorta giderlerifinansal yönetim genel notlar Virgulll Ürünün bozulmasının yol açtığı giderlerfinansal yönetim genel notlar Virgulll Depolama giderlerifinansal yönetim genel notlar Virgulll Moda değişikliklerinin yol açtığı giderler.
 Kısa vadede alacakların miktarını etkileyen en önemli etken satışlardaki değişikliklerdir.
 Satıştoplamı20 milyar TL ve alacak toplamı5 milyar TL olan bir işletmedefinansal yönetim genel notlar Virgulll alacaklara bağlanan fonlar yılda 4 kez toplanmaktadır. 20/5=4
 %80 bileşik faizle bankaya yatırılan 5 milyar TL 3 yıl sonra 29finansal yönetim genel notlar Virgulll16 milyar olur. Tablodan 5finansal yönetim genel notlar Virgulll832 * 5 milyar=29finansal yönetim genel notlar Virgulll16
 Enflasyon oranı%60 olduğundafinansal yönetim genel notlar Virgulll %70 faizli devlet tahvilinin reel getirisi yüzde 6finansal yönetim genel notlar Virgulll25 olur. r=[(1+0finansal yönetim genel notlar Virgulll70)- (1+0finansal yönetim genel notlar Virgulll60)]/(1+0finansal yönetim genel notlar Virgulll60)
 Çalışma sermayesinin yeterli olduğunun söylenebilmesi için genel bir
kural olarak işletmelerin vari varlıkları cari borçlarının 2 katı
olmalıdır. Cari oran=dönen varlıklar / kısa vadeli borçlar
 Genel olarakfinansal yönetim genel notlar Virgulll aktifteki artışlar ve pasifteki azalışlar fon kullanımını ifade eder.
 Satış giderleri bütçesi pazarlama fonksiyonuna bağlı olarak hazırlanan bütçelerden biridir.
 Direkt işçilik değişir giderler kapsamındadır.
 İşletmelerin çalışma sermayelerinin finansmanında kısa vadeli borç kullanımının artması cari oranın azalması sonucunu doğurur.
 Optimal nakit tutarının saptanması için geliştirilen modellerden Baumol Modeli finansal yönetim genel notlar Virgulll her borçlanmanın ve fon çekilişinin işletmeye sabit bir masraf yüklediğifinansal yönetim genel notlar Virgulll işletmenin nakit ödemelerinin zaman içinde düzenli bir şekilde dağıldığı varsayımına dayanır.
 Bir işletmenin yıllık talebi 1600 birim ve ekonomik siparişmiktarı400
birim ise bu işletme 90 günde bir sipariş vermelidir. 1600/400=4 kezfinansal yönetim genel notlar Virgulll 360/4=90 günde bir sipariş.
 Bir işletmenin alacak senetlerini iskonto ettirmesinin sonucufinansal yönetim genel notlar Virgulll alacaklara bağlanan fonların azalmasıdır.
 Yatırılan sermaye üzerinden bütün dönemleri kapsayacak biçimde bir defa hesaplanan faize basit faiz denir.
 Yatırım projesi değerleme yöntemlerinden net şimdiki değer yöntemi paranın zaman değerini dikkate alır.
 Bir yatırımın ekonomik ömrü boyunca sağlayacağı nakit girişlerininfinansal yönetim genel notlar Virgulll risk derecesine göre düzeltilmesini içeren proje değerleme yaklaşımına belirlilik eşiti yaklaşımı denir.
 Projenin beklenen net nakit girişifinansal yönetim genel notlar Virgulll nakit girişlerinin her birinin olasılıklarla çarpılarak toplamının alınmasıyla bulunmaktadır. Net nakit girişleri:
50finansal yönetim genel notlar Virgulll100finansal yönetim genel notlar Virgulll150finansal yönetim genel notlar Virgulll200 Olasılık: 20finansal yönetim genel notlar Virgulll 20finansal yönetim genel notlar Virgulll40finansal yönetim genel notlar Virgulll20 Beklenen değer: 10finansal yönetim genel notlar Virgulll20finansal yönetim genel notlar Virgulll60finansal yönetim genel notlar Virgulll40 toplam=130
 Bir işletme 3 yıllık dönemde sırasıyla 150finansal yönetim genel notlar Virgulll100finansal yönetim genel notlar Virgulll200 TL kar payı dağıtmıştır. Linter-Gordon modeline görefinansal yönetim genel notlar Virgulll iskonto oranı%100 olduğunda bu işletmenin hisse senetlerinin piyasa fiyatı125 TL olur.
 Kar dağıtım politikasını etkileyen faktörlerden biri borçların ödenme zorunluluğudur.
 Maddi teminata gerek duyulmaksızınfinansal yönetim genel notlar Virgulll kredi alanının imzasına dayanılarak açılan kredilere açık kredi denir.
 Faiz ödeme dönemlerinin 4 ayda bir olması durumundafinansal yönetim genel notlar Virgulll %75 nominal faiz oranına göre kısa vadeli banka kredisinin maliyeti yaklaşık %95finansal yönetim genel notlar Virgulll3 tür.
12/4=3 kez. n=1 yılfinansal yönetim genel notlar Virgulll (1+ %75 / 3 )^3 - 1
 60 gün vadeli ve 10 milyar TL tutarında mal alarak ticari kredi kullanan bir işletmefinansal yönetim genel notlar Virgulll
malın bedelini ilk 20 gün içerisinde öderse %10 peşin iskontosundan
yararlanacaktır. Malın bedelinin vadesinde ödenmesi durumundafinansal yönetim genel notlar Virgulll bu işletmenin kullandığı ticari kredinin yıllık maliyeti yaklaşık %100 DÜR.
10/(100-10) * 360/(60-20)=%100
 Tahvil çıkaran işletmenin geliri incelenirken banka garantisifinansal yönetim genel notlar Virgulll nakit olmayan giderlerfinansal yönetim genel notlar Virgulll varlıkların paraya çevrilmesinde fonlarfinansal yönetim genel notlar Virgulll faizi karşılama oranının eğilimi göz önüne alınır.
 Hisse senetlerinin piyasa fiyatı8000 TL olan ve hisse başına 6400 TL kar sağlayacağı tahmin edilen bir işletmedefinansal yönetim genel notlar Virgulll ortakların gelir vergisi oranının %25 olması durumundafinansal yönetim genel notlar Virgulll dağıtılmayan kar paylarının maliyeti %60 olur.
6400(1-0finansal yönetim genel notlar Virgulll25)/8000=%60
 Tüm yatırımcıların aynı maliyet oranı üzerinden borçlanabilmesi
sermaye yapısı kararları ile ilgili olarak geliştirilen
Modigliani-Miller yaklaşımının koşullarından biridir.
 Sermaye maliyetinin en düşük düzeyde gerçekleşmesini sağlayarakfinansal yönetim genel notlar Virgulll işletmenin piyasa değerinin en yükseğe çıkarılmasına imkan veren finansal yapı Optimal sermaye yapısı ile ifade edilir.
 Ters repofinansal yönetim genel notlar Virgulll bir tahvilin geri satım taahhüdü ile alımını içermektedir.
 Yatırım fonlarının özellikleri: Riskin dağıtılmasını amaçlamasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Küçük ve dağınık tasarrufları ülke ekonomisine aktarmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Sermayenin oluşumunu hızlandırmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Banka aracı kurum ve özel sigorta şirketleri tarafından kurulabilmesi.
 Toptan satışlar pazarıfinansal yönetim genel notlar Virgulll blok satış şeklindeki özelleştirme uygulamalarının borsada organize olmuş bir pazarda gerçekleştirilmesi amacıyla kurulmuştur.
 Borsada işlem görecek menkul kıymetlerin kotasyon işlemine tabi tutulmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll menkul kıymet borsalarının güvence sağlama fonksiyonu ile ilgilidir.
 İstanbul Altın Borsasında işlem gören finansal araçlar: Altın senedifinansal yönetim genel notlar Virgulll altına dayalı B tipi yatırım fonufinansal yönetim genel notlar Virgulll altına dayalı değişken faizli tahvilfinansal yönetim genel notlar Virgulll altına dayalı VDMK
 İşletmelerin birleşmesinde etkili olan faktörler: Finansman kolaylığı sağlamafinansal yönetim genel notlar Virgulll vergi yasalarından yararlanmafinansal yönetim genel notlar Virgulll riskleri azaltmafinansal yönetim genel notlar Virgulll ölçek ekonomisinden yararlanma
 İşletme döneminde başarısızlığa neden olan faktörlerden biri beklenen satış düzeyine ulaşılamamasıdır.
 Uluslararası faaliyet gösteren işletmeler tarafından kısa vadeli fon
sağlama amacıyla çıkarılan ve ikincil piyasaları olan finansal araçlara
euro ticari senet
denir.
 Future işlemlerinin özelliklerinden biri: fiyatların takas odası tarafından ilan edilmesidir.
 Finans fonksiyonunu doğrudan etkileyen etmenler: İşletmelerin büyümesifinansal yönetim genel notlar Virgulll haberleşmenin hızlanmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll sürekli enflasyonfinansal yönetim genel notlar Virgulll pazarın gelişmesi
 Fon kullanımı: vergi ödemelerifinansal yönetim genel notlar Virgulll kar payı dağıtımıfinansal yönetim genel notlar Virgulll sabit varlık artışıfinansal yönetim genel notlar Virgulll sermayenin azaltılması
 İşletme faaliyetleri ile ilgili gelir ve giderlerin uyumlaştırılması
amacı güdülerek günlük işlemlerden doğabilecek ihtiyaçları karşılamak
için düzenlenen finansal planlara normal plan denir.
 Bütçeleme işleminin aşamaları: 1-Temel amaçların belirlenmesi 2-Uzun
vadeli planlar yapılması3-Uzun vadeli satış tahminleri yapılması4-Mal
karması oluşturulması5-Kısa vadeli satış tahmini yapılması
 Bir işletmeninfinansal yönetim genel notlar Virgulll
20 000 birimlik üretim hacminde toplam sabit giderleri 6 milyar TL ve
toplam değişir giderleri 4 milyar TL'dir. Birim satış fiyatının 800000
TL olması durumundafinansal yönetim genel notlar Virgulll bu işletme 10 milyar TL'lik satış hacminde başa baş noktasına
ulaşır.TR=P*Qfinansal yönetim genel notlar Virgulll TC=F+V*Qfinansal yönetim genel notlar Virgulll TR=TCfinansal yönetim genel notlar Virgulll 800000*Q=6+4finansal yönetim genel notlar Virgulll Q=12500
 Hammadde giderleri değişir gider kalemlerinden biridir.
 Nakit akımı: Nakit-Hammadde-Yarı mamul- Mal stoku- Alacaklar-Nakit
 Her 18 günde bir sipariş veren bir işletmenin toplam mal talebi 4000
birim olduğuna göre ekonomik siparişmiktarı200 birimdir. 360/18=20 kezfinansal yönetim genel notlar Virgulll ESM=4000/20=200
 30 milyar TL tutarındaki bir makine satın almak için yıllık %70 basit
faizli kredi kullanıldığında ilk ay ödenmesi gereken faiz miktarı1finansal yönetim genel notlar Virgulll75 milyar TL olur. 30*70*1/100*12=1finansal yönetim genel notlar Virgulll75
 İşletmelerinfinansal yönetim genel notlar Virgulll
üretim konusu olan mallarının hammaddelerini üretmek ya da ürettiği
malları daha etkin olarak pazarlamak için yaptıkları yatırımlara
entegrasyon yatırımları denir.
 İç ve dış piyasada satış kabiliyeti olan ticari ve zirai mamul veya
malların bankaya rehin edilmesi karşılığında verilen kısa vadeli
kredilere emtia karşılığı avans denir.
 Leasing yönteminin avantajları: Teşviklerden tam yararlanma sağlamasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Esnek ödemeli olmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Daha az teminat gerektirmesifinansal yönetim genel notlar Virgulll İstikrarlı finansman sağlaması
 Gerçekleşmesi gereken karın yüksek amortismanfinansal yönetim genel notlar Virgulll ihtiyatlar ve karşılık zararları yoluyla azaltılması sonucu ortaya çıkan duruma gizli oto finansman denir.
 Sermaye yapısı kararlarını etkileyen temel faktörler: Genel ekonomik durumfinansal yönetim genel notlar Virgulll endüstrinin özelliklerifinansal yönetim genel notlar Virgulll işletmenin özelliklerifinansal yönetim genel notlar Virgulll Yöneticilerin risk almadaki tercihleri
 Üçüncül piyasanın özelliklerinden biri borsadaki acentelerin komisyon gelirini azaltılmasıdır.
 Para piyasasının özellikleri: Enflasyonun sürekli yüksek olduğu ekonomilerde ön plana çıkmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Vadelerin kısa olmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Borcun paraya dönüştürülme
maliyetinin düşük olmasıfinansal yönetim genel notlar Virgulll Borçların geri ödenmeme riskinin düşük olması
GoDFaTHeR
GoDFaTHeR
Farkımız*Tarzımız*
Farkımız*Tarzımız*

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 3016
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 455
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 30/04/10

https://kopuk1.forum.st

- Similar topics