Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Reyting rekorları kıran dizi şimdiden evlerin baş tacı oldu

Reyting rekorları kıran dizi şimdiden evlerin baş tacı oldu Empty Reyting rekorları kıran dizi şimdiden evlerin baş tacı oldu

Mesaj tarafından GoDFaTHeR Paz Kas. 07, 2010 12:21 am

Vatan'ınhaberine göre, uzun bir süredir Türk dizileri konaklarda ve villalardageçerken en sonunda samimi karakterlere sahip bir yapım Kanal D’dehayat buldu. “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” yayınlandığı ilk günden berireyting sıralarının zirvesinde. Çünkü her bir oyuncu ailemizden birigibi, en önemlisi ise gerçekleşen olaylar imkansızı zorlamıyor. Dizide,60’lı yıllarda ailesi ve sevgilisi arasında kalan Ali Kaptan’ın evindeolup bitenler usta bir dinle anlatılıyor... Yapım ailece izlenebilenbüyük bir dram... Sezonun iddialı yapımının anne-babası yani ErkanPetekkaya ve Ayça Bingöl ile çekimlerin yapıldığı Unkapanı’nda buluştukve dizinin gidişatına dair tüyolar aldık.

* Dizinin hissettirdiği duyguyu tam olarak nasıl tarif edebiliriz?

Erkan Petekkaya: Tek bir duygu yok; bir sürü var. Bir ailenin çöküşü,bir ailenin mutsuzluğu, şiddet, siyasi olaylar, örf ve âdetlere göreyaşamın nasıl şekillendiği ve bugünle arasındaki fark...

Ayça Bingöl: Umut, mücadele, hüzün ve aşk...

* “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinin diğer dönem dizilerinden en büyük farkı nedir?

Erkan P.: Dönem dizisi değil, 60’lı yıllarda yaşayan bir aileninhikayesi diyebiliriz. Hiçbirimiz bu diziyi tamamen bir dönem dizisimantığı ile çekmiyoruz. Bu durum sanat grubunun işi. O dönemdeki aileyaşamını irdelemeye çalışıyoruz.

Ayça B.: Evrensel bir şey anlatıyoruz. 2000’li yıllarda da yaşanacakbir aile dramı. Zamansız anlatılacak hikayeleri, 1967’nin fonundaçektiğimiz için bu bir dönem dizisidir demiyoruz.

* Aile büyükleri size 60’ları anlatırken ilk verdiği detaylar ne olurdu?

Ayça B.: Daha çok annemle değil de babaannemin yaşadığı dönemden kalansiyah beyaz resimleri hatırlıyorum. Rolüme hazırlanırken de çok fazlasiyah beyaz fotoğrafa baktım. Oradan bana geçecek bir şeyler bekledim.Gerçekten o durum size bir imaj yaratıyor. Oradaki ilişkilerebaktığımda da daha fedakâr ve daha cefakâr anneler gördüm.

Erkan P.: En çok dikkatimi çeken insanların vücut ritmiydi. Şimdiherkes bir yerlere koşuyor. O zamanın insanları daha yavaş ve daharahatmış. Mahalle ve komşuluk ilişkileri daha farklıymış. En çokdikkatimi çeken ritim ve insan ilişkileri...

Kilit karakterimiz evin küçüğü Osman

* Dizinin kilit karakteri sizce kim?

Erkan P.: Kesinlikle küçük çocuk Osman.

Ayça B.: Bence tek bir kilit karakter yok. Senaryonun bu kadar sağlamolmasındaki nedenlerden biri de bu. Osman’ın ağzından olaylarınanlatılması, onu ister istemez kilit yapıyor. Bence Ali, Cemile veCarolin. Çünkü olayların gelişmesine o üçlü neden oluyor.

* Bir babanın müzik zevkini görüyoruz ve elindeki plaklarda Velvet, Beatles karşımıza çıkıyor. Bu detaylar önemli mi?

Erkan P.: Ben de Beatles severim. Benim babam da incelikler yapardı amabenim oynadığım karakter farklı bir adam. İnternet, televizyonsayesinde insanlar dünyanın her yerinden haberdar. O zaman böyledeğildi. Biri yurt dışından gömlek bile getirse şaşılırdı. Şimdi öylebir şey yok. Bu adam dünyayı geziyor ve Paris’i, Amsterdam’ı,İngiltere’yi biliyor. Uzun yol kaptanı olduğu için mahallesinden çokfarklı bir adam. Evine geldiğinde adam yabancılaşıyor.

* Aileyi oluşturan çocuk oyuncuların hepsi ilk defa kamera karşısınageçiyor. Bu sizin işinizi zorlaştırıyor mu yoksa bir alternatif misağlıyor?

Erkan P.: Böyle olması çok daha zevkli. Ekibimizin nasıl çalıştığınıbilmeseydim, korkardım. Seçilen arkadaşların hepsi 100’lerce insanıniçinden seçildi. Hepsinin ayrı ayrı yetenekleri var. Küçük Osman’ınruhunda oyunculuk var. Yüreğimizden oynuyoruz. Bazen sahneyiçektiğimizde biz de çok üzülüyoruz. Çok ağır bir dram hissediliyor,metin çok iyi yazılmış...

Ayça B.: Hiç irkilmedim. Bir kere yönetmenimize çok güveniyordum. Bu konuda içim çok rahattı ve kendimi bu projeye teslim ettim.

* Sizin ailenizde böyle sürtüşmeler olur muydu?

Erkan P.: Ben öyle bir ailede büyümediğim için hiçbiri olmazdı. Bu aileile kıyaslanabilecek bir aile yapısı yok. Bana aileyi anlattırma yoksadiziyi tamamen anlatacağım.

* Dizi yayınlandıktan sonra en çok şaşırdığınız yorum ne oldu?

Ayça B.: Aldığım en hoş telefon oyuncu Nesrin Cevatzade’den geldi. “Çokteşekkürler, yaptığınız bu samimi ve ahlaklı işle bir sürü işin önünüaçtınız” dedi. Kaliteyi yükseltmek çok önemli. Bugün bu iş reytingolarak karşılığını buluyorsa seneye böyle 3 proje daha yapılacak. Uzunbir süredir dizi izlemeyenler gerçek bir Türk dizisi izlemeye başladı.

"Cemile şimdilik bugünün kadını kadar cesur olamayacak"

* Cemile kocasını elde etmek için neler yapacak?

Bunu çok genelleyebiliriz. Cemile’nin hayattaki tavrına göre çokmücadeleci bir kadın. Dönemin koşullarını düşününce dar bir çevredeyetişmiş ve hiçbir ekonomik imkanı yok. Sadece kocasının eve getirdiğipara ile geçimini sağlayan ve anne olmaktan öteye gidememiş bir kadın.Yalnız hem de... Onun yapabilirliklerinin sınırı nedeniyle elbet bellibir süre ayrılamayacak. Bugünün kadını kadar cesur hareket edemeyecek.Tabii ki kendi ayakları üzerinde duracağı bir dönem gelecek... BuCemile’nin yükseliş hikayesidir! En büyük tüyo bu... Dürüst ve gururluolması işine yarayacak. En önemlisi çocuklarının da onunla birlikolmasıyla hayata tutunacak. Çok güçlü bir karakter. Televizyondanizleyiciye ulaştığımız için kadınların, güçlü kadın karakter görmekistediğini düşünüyorum. Çünkü hep erkek hikayeleri izliyoruz.

* Bu dizinin nasıl sonlanacağını fark edemiyoruz...

3 sezonluk bir dizi ve bunun içerisinde zaman atlamaları olacak.Dizinin önemli ayrıntısı ise izleyiciyi villa ve konak hayatındankurtarması.

"Hep salon adamını oynuyordum, izleyiciyi şaşırttım"

* Sizi genellikle iş adamı ya da Doğu kökenli karakterlerde izledik. Şehirli ve kaptan olma halini kendinize yakıştırdınız mı?

Benim için iyi oldu. Hep salon adamı oynadığımı söylüyorlardı. Aslındakabul edilmesi zor bir karakterde oynuyorum. O adam hem aile yaşamıyaşıyor hem de farklı bir dünyayı biliyor. Gelen yorumlara baktım,herkes şaşırmış. Çok gıcık oluyorlar ama tebrik de ediyorlar, böyle birrolü kabul ettiğim için.

* Kendinizle ilgili ezber bozduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Seyirciyi şaşırttım.

* Sizce Ali Kaptan’ın başka bir kadına aşık olmasında annenin suçu var mı?

Suç demeyelim ona... Cemile bence çok iyi bir karakter. Bir ilişkiolmazsa olmaz, demek ki olmamış. Mutsuzluk suçlanacak bir şey değil.Adam sevgilisi için neredeyse ailesini dağıtıyor. Boşanmak şimdikikadar kolay değil. Ali’yi o tarafa iten bir sürü sebepte var. Tamdönecek gibi oluyor, ev halkı ona tavır yapıyor. “Ben burada mutsuzum”deyip gidiyor.

* Oğlunuz diziyi izledi mi?

Ona diziyi izletmiyorum. İlk izlediğinde kıskandı. “Baba senin başkakarın, çocukların mı var” dedi. Anlayamadı. Aldım sete götürdüm, olayıniç yüzünü anladı.

Farkımız*Tarzımız*

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 3016
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 455
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 30/04/10

https://kopuk1.forum.st

- Similar topics