Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şevval Ayı Nedir ? Şevval Ayının Önemi Nedir ?

2 posters

Şevval Ayı Nedir ? Şevval Ayının Önemi Nedir ? Empty Şevval Ayı Nedir ? Şevval Ayının Önemi Nedir ?

Mesaj tarafından CryDewıL Paz Mayıs 02, 2010 9:18 pm

Ramazan-ı Şerif'ten sonraki şevval ayında oruç tutmak öteden beri sevimli bir adet olarak gelmiştir.
Bir ay boyunca oruca alışmış olan insanlar şevval ayında da altı gün oruç tutmaya büyük bir ilgi göstermiş
hatta teravih gibi sıcak bir ilgiyle şevval ayı orucunu sürdüre gelmişlerdir...
Elbette bu sıcak ilgi sebepsiz değildir. Nitekim Efendimiz (sas) Hazretleri şevval ayı orucunun bir sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olacağını duyurmuş bu yüzden de bir ay Ramazan orucu tutanlar şevvalde altı gün oruç tutmakla bütün seneyi oruçlu geçirmiş olma sevabını kaçırmak istememişlerdir.
Bu konudaki hadisi ve yorumunu şöyle ifade edebiliriz:
"Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki şevvâl ayında altı gün oruç tutarsa
bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur!."

Bir Menkîbe

Süfyanı Sevri anlatıyor:
- Ben Mekke-i Mükerreme'de üç sene oturdum. Mekkelilerden bir kimse her gün Harem-i şerife gelir
tavaf eder namaz kılar ve sonra bana selam verip giderdi. Ben bu kimse ile tanıştım.
Bir gün o kimse beni yanına çağırdı. Bana dedi ki:

-Ben öldüğüm vakittekendi elinle beni yıka namazımı kıl ve defneyle.
O gece beni terk etmeyip kabrimde gecele. Mükireyn suali anında bana Tevhid'i telkin et! dedi.

Ben de o kimsenin istediklerini yapmayı kabul ettim. Bana emrettiğinin aynını yaptım:
Kabrinde geceledim. O gece uyku ile uyanıklık arasında iken :

-Ya Süfyan! Beni korumaya ve senin telkinine ihtiyaç kalmadı diye bir ses işittim.

O zaman:
-Ne sebeple bu lütfa eriştin diye sordum

Bana cevap olarak:
- Ramazan-ı Şerifin orucunu tutup Şevval'den altı gün daha eklemem sebebiyle dedi.

O zaman ben uyandım. Yanımda kimseyi göremedim. Abdest aldım namaz kıldım uyudum;
böylece üç kere gördüm. Bildim ki bu Rahmanîdir; şeytandan değildir. O zaman da kabrin yanından ayrıldım
ve "Ya Rabbi! Beni Ramazanın orucuna ve Şevval'den altı gün orucuna muvaffak kıl" diye dua ettim.
ALLAHü Teala Hazretleri beni de muvaffak kıldı.
CryDewıL
CryDewıL
• HızLı üye •
• HızLı üye •

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 138
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 101
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 01/05/10
<B>Yaş</B> Yaş : 27

Şevval Ayı Nedir ? Şevval Ayının Önemi Nedir ? Empty Geri: Şevval Ayı Nedir ? Şevval Ayının Önemi Nedir ?

Mesaj tarafından Qarizma Ptsi Mayıs 03, 2010 12:37 am

tşkLer çok qzL konu
Qarizma
Qarizma
• Kalıcı üye •
• Kalıcı üye •

<B>Mesaj Sayısı</B> Mesaj Sayısı : 435
<B>Rep Sayısı</B> Rep Sayısı : 275
<B>Kayıt tarihi</B> Kayıt tarihi : 01/05/10

- Similar topics